Aliexpress ülkemizde PTT ile çalışmaktadır. Bu sebeple ürününüz ilk olarak Uluslararası Posta İşleme Merkezine girer. Buraya gelen ürünleriniz, gümrük memurları tarafından incelenir.

Ürün 27 doların altında ise hiçbir bir vergi işlemine tabi tutulmaz. Tabii ki burada ürünün niteliği de önemlidir. 27 dolara 100 tane ürün veya gümrük memurunun çok daha pahalı olduğunu düşüneceği bir ürün satın alırsanız, ürün yine gümrükte takılır.

Ürün 27 doların üzerinde ise gümrükleme yapılır ve ödeyeceğiniz vergi hesaplanır. Çinden gelen ürünlere %20 oranında vergi tutarı uygulanmaktadır.

Kargonuz gümrüğe takılmış china post kargo takip ise PTT size bunu bir SMS yolu ile bildirecektir. Gümrükteki ürününüzü almak için ödeme yaptığınız bir kanıt (kart ekstresi, dekont) ve kimlik belgeniz ile PTT müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Vergi bedelini ödedikten sonra ürününüzü teslim alabilirsiniz.

PTT harici özel bir kargo şirketi ile çalışıyorsanız, o kargo şirketinin prosedürüne göre gümrükleme işlemi yine yapılacaktır. O şirkette PTT gibi sizden belge talep edecek ve gümrük bedelini kapıda veya bir banka hesabı yolu ile sizden tahsil edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here