aliexpress güvenilir satıcılar

AliexpressTR.com takipçilerinden gelen sorular incelendiğinde bir çok vatandaşımızın güvenli satıcıların/koruma süresinin/kargoya veriliş süresinin ne olduğunu bilmeden alışveriş yaptıkları ve mağduriyetler yaşadıkları görülüyor.

aliexpress-guvenilir-satici

Yukarıdaki ekran görüntüsünü baştan sonra doğru inceleyelim.

 1. Bu ürünü alan 2 kişi tam not vermiş. %100 memnuniyet sonucu ortaya çıkmış.
 2. Ürün ücretsiz kargo ile China Post Registered Air Mail yöntemiyle gönderiliyor. Bu yöntem ücretsiz kargolar arasında bizim favorimiz. Tercih ederken bu kargo tipini tercih ediniz.
 3. Teslimat Süresi: 15-27 gün yazıyor. Bu genelde en iyi ihtimal çoğu zaman bu süre geçiyor. (7 gün içinde ürünümüz kargoya veriliyormuş.)
 4. Zamanında Teslimat yazan kısım ise bizim koruma süremizdir. Bu ürün kargoya verildikten sonra 60 gün koruma süremiz mevcutmuş. 50 gün sonra ürün size gelmezse “Open Dispute” butonunu tıklayarak uyuşmazlık açabilirsiniz.

(bkz. Dispute Nasıl açılır?)

aliexpress güvenilir satıcı

Bu ekran görüntüsünde baştan sona incelediğimizde ilk olarak “En yüksek oy alan” satıcı ünvanını almış.

2. olarak ise tüm siparişlerin toplamında %98.8 oy almış. Bu bize satıcının güven duyulabilecek satıcı olduğunu gösteriyor. Şahsen ben alışveriş yapsam yeni satıcılar yerine güvenli satıcıları tercih ederim.

aliexpress güvenilir satıcı

Yukarıdaki tamamen İngilizce sayfayı incelediğimizde(Baştaki fosforlu alandan aşağıda doğru işaretli yerleri açıklıyoruz);

 1. 215 kullanıcıdan %97.9 olumlu puan almış. Bir üstteki elbise ürününe göre çok sayıda kullanıcı oy vermiş. Yüzdelik olarak memnuniyet düşük olsa da oy oranına bakıldığında başarılı bir satış profili izlemiş.
 2. Bu ürünü 241 kişi almış.
 3. Free Shipping (Ücretsiz kargo) China Post Registered Air Mail bizim en çok tercih ettiğimiz en iyi ve en ucuz kargo tipi budur. PTT sistemlerinde bu firmaya ait kodlar takip edilebilmektedir. (bkz. Aliexpress Kargo Takibi)
 4. Ships out within 3 business days ibaresi ise ürünü aldıktan sonra 3 gün içerisinde kargoya verileceğini belirtir.
 5. On-Time Delivery – 60 days sizin koruma sürenizdir.

 

aliexpress güvenilir satıcı

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ise son fosforlu yer olan satıcı profilinin bulunduğu alanı tanıtmak istiyoruz. Satıcı tüm yaptığı işlemler sonunda %96.1 olumlu geri dönüş almıştır. (265 ise satıcıya yapılan geri dönüş sayısıdır.)

Güvenli bir satıcıdan alışveriş yapmak bizi daha az tedirgin edeceğinden, özetle;

 • Satıcının olumlu dönüş puanının %92’den fazla olmasına.
 • Ücretsiz kargonun China Post Registered Air Mail olmasına
 • Koruma süresinin uzun olmasına ve siparişten sonra o süreyi takip etmenize
 • Satıcının kaç işlem yaptığına

Dikkat etmelisiniz.

Aliexpress Güvenli Alışveriş İpuçları yazımızı da okumayı unutmayın.

Uyarı!

Çin’den ayakkabı, çanta, cep telefonu, tablet ve ilaç tarzı bir şey almamanızı öneriyoruz.  Ayakkabılara ve mobil cihazlara gümrük el koyabilir. (bkz. Gümrükten Geçmesi Yasak Olan Ürünler)

2 YORUMLAR

 1. Bende size asla alışveriş yapmamanız gereken bir mağaza yazayım.”Headphone Boutique Store”aldıgım bir kulaklık kargonun 20-31 gün sürecegi yazılmış cinden cıkması 42 gün sürdü. Ve hala gelmedi,gelirmi bilmiyorum para iadesi istedim vermediler.mesajlara verdikleri tek cevap sabırla bekleyin.şimdi ürün koruma süresinin (60 gün) bitmesini bekliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here