aliexpress güvenli alışveriş

Çin menşeli Asya’nın en büyük online perakende satıcısı aliexpress.com on binlerce çeşit ürün ve onlarca farklı kalite seçeneği ile hemen hemen herkesin son zamanlarda alışveriş yapmak istediği ya da alışveriş yapmayı düşündüğü sitelerin başında geliyor. Bizde tecrübelerimizden yola çıkarak bu güne kadar buradan alışveriş yapacak olanlara küçük tavsiyeler vermek istiyoruz.

Aliexpress Güvenli Alışveriş İpuçları birinci yazımızı okumak için tıklayın.

1-) Almak istediğiniz ürünle ilgili %offer, super deal, yılbaşı ve milli gün kampanyalarını kesinlikle takip etmelisiniz. Bunun için ürünü istek listesine ekleye bilir ve bir süre boyunca takip yapabilirsiniz. Çin Halk Cumhuriyeti özel günlerinde bu kampanyaların miktarı ve oranı çok cazip olmaktadır.

2-) Aliexpress.com da bazen replika ürünler de satılmaktadır.Eğer markalı bir ürün alacaksanız kesinlikle satıcıya ürünün orjinal olup olmadığı, eğer sertifikası olması gerekiyorsa sertifikasının olup olmadığını sormalısınız. Aksi takdirde replika ürünle karşılaşabilirsiniz.

3-) Aliexpress.com üzerinden kesinlikle ilaç, gıda, makyaj malzemesi gibi insan vücudu ile doğrudan temas edilecek hiç bir ürünün alınması önermiyoruz. Bu ürünlerin çoğu insan sağlığına zararlı ağır metaller, kimyasallar, uçucu maddeler gibi birçok zararlı etken içerebilir. Aslında bu maddemizi Asya üzerinden satış yapan birçok online satış sitesi için de uygulayabiliriz.

4-) Alışveriş yapacağınız ürünü arattığınızda karşınıza çıkan sonuçlardan mümkün olduğu kadar (tabi fiyatı itibarı ile uygun olanlardan bahsediyoruz) yüksek puanlı olan satıcılardan ürün almaya çalışın. Bunun kontrolünü aşağıda ki ekran çıktısında göreceğiniz gibi sağ tarafta bulunan ”Satıcı” yazan kısımdan yapabilirsiniz.

aliexpress xiaomi 5000 mah power bank

Bu kısımda göreceğiniz madalya,pırlanta yada taç şeklindeki imgeler satıcının güvenilirliğini belirtmektedir.  Satıcı itibarı ve güvenilirliği yukarıdan aşağı inildikçe artmaktadır. Elbette diğer satıcıların güvenilmez olduğu anlamına gelmez ancak risk istemeyenler için en uygun satıcı tespit yöntemi bu olacaktır.

aliexpress feedback level feedback score

5-) Alacağınız ürüne hangi satıcıdan alacağınıza karar verdikten sonra o ürünle ilgili bir kampanya olup olmadığını kontrol ediniz. Bazen internette o ürünlere ait promosyon ve kampanya kodları ile %10-20  gibi indirimler kazanabiliyorsunuz. Bu indirimler genellikle Çin Halk Cumhuriyetinin ulusal bayramları ve yıl başı zamanlarında oldukça fazla olmaktadır. (bkz. Çin Resmi Tatil Günleri)

Aliexpress Güvenli Alışveriş İpuçları birinci yazımızı okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here