aliexpress güvenli alışveriş
guvenlik-ipuclari

Sitemizde açılan sorular/sorunlarla ilgili analizlerimizi bu yazımızda maddelendiriyoruz.

Aliexpress Güvenli Alışveriş İpuçları ikinci yazımızı okumak için tıklayın.

  • AliPay ile ödeme yapmayınız Fazla ya da eksik çekim gerçekleşebiliyor. İade problemleri yaşanıyor. Bu tür sorunlarda bankanızla görüşerek ödemeye itiraz ediniz. Çekimin bilginiz dışında olduğunu beyan ediniz. Banka isterse dilekçe yazınız.
  • Gümrük sınırı 75 EURO’dur; ancak yine de Sim kart bulunduran Telefon, Tablet gibi ürünler almayınız.
  • Koruma Süresi sizin her şeyinizdir. Kargo bu sürenin bitimine birkaç gün kala ürün gelmezse “Open Dispute” butonunu tıklayarak uyuşmazlık açabilirsiniz.
  • Kargo kodunuz ilk olarak sisteme girildiğinde çalışmayacaktır. 1 hafta sonra da kod çalışmaz ise ilk önce satıcınıza mesaj atınız. Tatmin edici cevap verilmezse uyuşmazlık açabilirsiniz.
  • Size ürününüz gelmeden kesinlikle her hangi bir şeye onay vermeyiniz. Onay vermeniz halinde koruma süreniz kapatılacaktır. Para satıcıya geçecektir. Ancak yanlış onaydan sonra da 15 gün uyuşmazlık hakkınız vardır. Bu süre de koruma sürenizin içinde bulunan süredir.
  • İadelerde genelde kargo ücreti alıcıya aittir. PTT iade işlemlerinde kargo ücreti talep edebilmektedir. Bu sebeple AliExpress’ten alışveriş yaparken dikkatli şekilde yapmalısınız. Canınızı çok sıkacak meblağda ya da çok özendiğiniz ancak bozuk gelebilecek şeyleri almayınız. Mesela; bazı arkadaşlar mont almakta ancak Çinlilerle bizim bedenlerimiz uyuşmuyor. Size daha küçük ürün gelebilir. Kıyafetlerde yine photoshop etkisi de olduğundan dolayı gördüğünüz parlaklıkta kıyafet gelmeyebilir.
  • Bir çok kargo çeşidi var. En ucuz/ücretsiz ve takipli kargo China Post Registered Air Mail kargo şirketidir. Gönderilerinizde bunu tercih ediniz.

siparis-ekrani

Bu görüntüde iki tane siparişim var ilk olan Ip Camera, burada alışverişimiz paketlenmeyi/kargoya verilmeyi bekliyor. 6 günden fazla süresi var. Bu süre içinde satıcı paketi kargoya vermek zorunda. Aynı sırada “Cancel Order” butonu var. Bu buton ile siparişinizi iptal edebilirsiniz.

İkinci sıradaki Poe ayırıcı kablo için ise ürünüm kargoya verilmiş. Artık koruma sürem başlamış. Ürün bana gelmeden kesinlikle “Confirm Goods Received” butonunu tıklamıyorum. Kesinlikle!

Track order” butonunu tıklayarak kargo takip kodunuza bakabilirsiniz.

Şimdi “Track Order” butonunu tıklayalım.

kargo-takip

Görüntüde kargo takip kodum var. 5-10 gün içinde kargo takip kodumun çalışacağı sitede zaten yazıyor. Ancak ben sipariş verirken “China Post Registered Air Mail” firmasını seçmeme rağmen satıcımız “China Post Ordinary Small Packet Plus” firmasıyla bize paketimizi yollamış. Ürün zamanında gelmezse uyuşmazlık açacağız. Bu yüzden “Koruma Süresi/Buyer Protection” çok önemli. Önceki ekran alıntısında koruma süremizin 59 günden fazla kaldığını yazmıştık. 2 hafta sonra da bu satıcıya “Open Dispute/Uyuşmazlık/Tartışma Aç” butonu ile uyuşmazlık açma hakkımız var. çünkü satıcı benim istediğim kargo ile gönderi yapmamış. Konuyla ilgili satıcıya bugün mesajımı da attım.

aliexpress-takip-kodu

  1. Ekran alıntısında yer alan “View detail” linkini tıklayarak siparişinizin detaylarına bakabilirsiniz. Önceki yazılarımızda anlattığımız gibi. Ürün size gelmeden sipariş onayı vermemelisiniz. Sipariş onayı verirseniz dispute/uyuşmazlık hakkınız yok oluyor. (2 haftalık süre zarfı size hak tanınıyor ancak bir çok kullanıcımız bunu bilmiyor. Bu iki haftalık süre koruma sürenizin içindeki süre.)

siparis-iptal-etme

Bu da siparişimiz hazırlanma aşamasında daha kargoya verilmemiş. Satıcının 6 gün 12 saat süresi var hazırlaması için. İşaretli butonu tıklarsanız siparişinizi iptal edebilirsiniz. İptalden kasıt yine bunu satıcının onaylaması lazım. Satıcı onaylamazsa art arda bu talepleri gönderebilirsiniz. Tabi iptal talebi yapar yapmaz satıcıya da mesaj atarsanız daha uygun olur.

Aliexpress Güvenli Alışveriş İpuçları ikinci yazımızı okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here