Dolar kuru sebebiyle ülkemizdeki telefon fiyatlarının 2. el bir yerli araba fiyatına doğru koşması telefon almak isteyen vatandaşları diğer alternatiflere yönlendiriyor. Aliexpress’te çok ucuz fakat bir o kadar da karmaşık telefon kategorileri ile bu alternatiflerden birisi veya öyle görünüyor. Aliexpress’ten telefon almak imkansız değil fakat çoğu zaman çok avantajlı bir yol da değil.

Aliexpress Telefon Fiyatları

Aliexpress’te zaten pahalı bir ürün bulmak zor, sitenin genel mantığına ters. Bu doğrultuda telefon kategorisindeki fiyatlar da inanılmaz. Burada 2.000 lira ile indirimli olarak aldığımız telefonları orada 700 liraya görünce insan tabi kahroluyor fakat işin ayağı pek de bu kadar masum değil. Çinli satıcılar çok uyanıklar ve çoğu zaman orijinal diye sattıkları ürünler orijinal değil. Dolar kurunun yükselmesi ile beraber Çin’de satılan orijinal telefonların da Türkiye’deki fiyatlardan çok çok ucuz olması söz konusu değil. Bu tip fiyatlara kanmamak veya çok iyi araştırma yapmak lazım.

Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı Mı? Süreç Nasıl İşliyor?

Öncelikle ülkemize dışarıdan telefon getirmek yasak. Yurtdışı seyahatinizde oradan 1 adet satın alıp getirebilirsiniz, bireysel kullanım için olan bu telefonun sadece vergisini ödeyerek kullanabilirsiniz. Fakat 2. telefonda girişteki polis memuru sizi durdurur ve telefona el koyar. Telefondan en yüksek noktadan vergi talep edilir ki zaten bu vergiyi ödemek ile Türkiye’den telefon almak arasında hiçbir fark yoktur, boşuna zaman kaybetmiş olursunuz.

Aliexpress’ten orijinal telefon almak çok zor, çoğu telefon orijinal gibi görünsede aslında sorunlu telefonlar. Fakat siz yine de bir şekilde orijinal telefon aldınız, siparişte ülkemize ulaştı diyelim. Gümrük memurları en çok bu konuda dikkatli oldukları için ürünün adresinize gelmesi imkansızdır. Ülkemize giren ithal telefonlardan alınan vergi ne ise sizden de o vergi istenir. Yani siz 1000 liraya telefon aldım zannedersiniz fakat telefon bir anda 1.600 liraya gelmiş olur.

Telefon elinize geçtikten 2 hafta sonra sim kart kullanımına kapanır. Bunu açtırmak içinde son 1 ay içerisinde yurtdışına gidip gelmiş birisinin pasaportunu kullanmanız ve üzerine 200 lira civarında bir bedel ödemeniz gerekir.

Sonuç olarak Aliexpress’ten çoğu ürünü almak mantıklı olsa da, telefon bunlardan birisi değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here