Aliexpress’ten ayakkabı almak tabii ki mümkündür ve hergün ülkemizden binlerce kişi güvenle ayakkabı almaktadır. Bol resim olması ve ürün detaylarının uzun bir liste halinde açıklanması sebebiyle Aliexpress internetten ayakkabı alacağımız bir yer. Tabi Aliexpress size ayakkabınızı güvenli bir şekilde gönderiyor olsa da bu alışverişte de soru işaretleri bulunuyor. Bunların en önemlisi gümrük ve diğeri de her tekstil ürününde karşılaşabileceğiniz uyum sorunu.

Aliexpress’ten Alınan Ayakkabı Gümrüğe Takılır Mı?

Ürülerin çoğunda olduğu gibi Aliexpress üzerinden satılan ayakkabılar gerçekten ucuz. Çoğu iyi ayakkabı 15 dolar civarından satılıyor. Bu ayakkabılar arasında Çin’de üretimi gerçekleştirilen Çin marka aliexpress ayakkabılar bulunurken yine Çin’de üretilen fakat ünlü markaların replikası olan ayakkabı modelleri de bulunmakta. Gümrük sorununun ise özellikle bu replika yani çakma ayakkabılarda çıktığını söyleyebilirim.

Normalde gümrük memurları 22 euro altındaki ürünlere bireysel kullanım gerekçesi ile dokunmaz fakat ürünleri birebir gördükleri için o ürünün 22 euro olduğuna inanmayabilirler. Bugün birçok alıcı 22 euro üst limiti sebebiyle Aliexpress satıcıları ile iletişime geçerek fiyatı düşük yazmalarını ister. Örneğin ayakkabı 50 eurodur fakat 20 euro yazdırılır. Bunu fark eden gümrük memuru ise ayakkabıyı adrese göndermez ve gümrükte bekletir. Bu durumda maalesef gümrüğe gidip memur ile görüşmeniz ve onu ikna etmeniz gerekecektir. İkna olmadığı durumda ise gümrük vergisi ödemeniz şarttır aksi takdirde ürün satıcıya geri gönderiliyor.

Ürünün Uyumsuz Çıkması

Giyim ürünlerini satın alırken en mantıklısı giyerek satın almaktır fakat e-ticarette böyle bir şey söz konusu değil. O yüzden resimlerde harika görünen ayakkabı modelleri siz giydiğinizde o kadar güzel görünmeyebilir. Kalıbı dardır, numarası size uymasına rağmen ayağınızı sıkabilir veya tam tersi ayağınıza bol gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda altı üstü 10 dolarlık bir ayakkabı için ürünü tekrar gönderirsiniz ve bir 60 gün de iade için beklersiniz.

Dolar kurunun da çok yüksek olduğunu hesaplarsak 50-60 liraya Aliexpress üzerinden bir ayakkabı almak yerine üzerine 20-30 lira daha ekleyerek yerli üreticilerden ayakkabı almanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here