E-ticaret sitelerinin yaygınlaşması ve fiyat yönünden daha uygun olması ile beraber artık oyuncak sektörü de internet ortamına kaydı. Bugün birçok oyuncak zincir mağazası kepek indirerek yerini internet satıcılarına bırakıyor. Hal böyle olunca internet kullanıcıları Aliexpress üzerinden günde milyonlarca oyuncak satın alıyor. Oyuncaklar en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımız için üretildiğinden bu konuda daha bir hassas oluyoruz. Ürünlerin Çin’den geliyor olması Aliexpress’ten oyuncak almanın ne kadar sağlıklı olduğu tartışmasını da haliyle ortaya çıkarıyor.

Aliexpress’ten Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çin’de üretilen ürünlerin hangi standartlarda üretildiğini bilmemiz çok zor, en azından ilk bakışta anlamak mümkün değil. Ülkemizde oyuncak üretimi yönünde ciddi kısıtlamalar ve engeller ile kalitesiz üretimin önünde ciddi setler bulunmakta fakat Çin bu konuda çok esnek. Çin üreticileri sadece oyuncak sektöründe değil hemen hemen her sektörde çok kalitesiz ve çok kaliteli ürünler üretebiliyorlar.

Oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta markası. Global markalar her zaman genel standartlara uygun ve doğa dostu ürünler üretirler. Çocuğumuzun sağlığını önemseyerek her daim bilindik markaların ürünlerini satın almalıyız. Markayı çok iyi tanımıyorsanız ürünün fiyatı ve özellikler bölümünde yazanlar da size bilgi verecektir. Daha detaylı bilgi için Aliexpress’te oyuncağı satan mağaza ile iletişime geçerek ürünün üretim raporunu talep edebilirsiniz.

Aliexpress Üzerinden Oyuncak Almalı Mıyım?

Ülkemizde Aliexpress sitesinin tercih edilmesindeki ilk amaç ürünlerin ucuz olmasıdır. Fakat insan hayatını ve özellikle çocuklarımızın hasta olmasını sağlayacak ürünlerin ucuz olup olmadığının bir önemi yoktur. Genel olarak marka oyuncaklar dolar kuru altında ezildiği için satın alınması avantajlı değildir, Aliexpress’te satılan ucuz oyuncaklar ise genel olarak tehlikelidir.

Oyuncak gibi elzem olayan ve sadece hobi ürünü olan ürünlerde 3-5 lira tasarruf yapmak adına kalitesiz ürünler almak bize uzun vadede çok ciddi sağlık sorunları ve beraberinde masrafları getirebilir. Özellikle plastik ve metal oyuncaklardan kaçınmanızı da tavsiye ediyorum.

Oyuncak alırken yerli üreticileri ve organik ürünleri tercih etmek, çocuğunuzun yaşına uygun oyuncaklar almak onun sağlığı için faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here