internetten alışveriş

Gümrük vergisi ile ilgili yapılan düzenlemenin ardından E-Ticarette satılan ürünlere yeni vergiler gelecek. Önceki dönemlerde 70 Euro’nun üstü gümrük vergisine tabii tutulurken yapılan yeni düzenleme ile bu sınır daha aşağıya çekildi. Yabancı ülkelerin vergi oranları ile yapılan karşılaştırma ve haksız rekabetin değerlendirilmesi sonucunda bu kararın alındığı dile getirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetlerin artmasının ardından haksız rekabet ile ilgili incelemelerde bulunan bakanlık talepleri haklı bularak internet üzerinde yapılan alışverişlerdeki vergi oranında değişikliğe gitti.

TOBB Konferans Salonu’nda konuşma yapan Bakan Tüfenkci, E-Ticaret’in önünün çok açık olduğunu dile getirdi. Bu alandaki temellerin doğru bir şekilde atılması gerektiğini ifade eden Tüfenkci bakanlık olarak Türkiye’nin bu konuda mesafe kat edeceğine inandıklarını belirtti.

Bundan önceki dönemlerde yurt dışından alınan ürünlerde sadece 75 euronun üzerindeki siparişlerden vergi alındığı bilgisi aktarılırken yapılan değişikliğin ardından 30 euronun üzerindeki ürünlere de vergi yolu açıldığı ifade edildi.

Türkiye’de yer alan firmaların yurt dışına sattıkları ürünlerde alınan vergi oranları ile yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünler arasında alınan vergilerin kıyaslandığını söyleyen bakan oranın farklılıklar gösterdiğini söyledi.

E-Ticaret’te alınan vergiler Avrupa ülkelerinde 22,5 euro’nun üstüne uygulanırken bu oran önümüzdeki günlerden itibaren Türkiye’de 30 euro olarak değiştirilecek.

bkz. Gümrük Vergisi hakkındaki diğer yazılarımız:

Gümrük İşlemleri

Gümrükten Geçmesi Yasak Olan Ürünler

Gümrük Vergisi Hesaplama

Gümrük Nedir? Gümrük Vergisi Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here