Gearbest Ne Satıyor? Nasıl Çalışıyor?

Gearbest son zamanlarda mantar gibi türeyen Çin menşeli sitelerden biri. Ürün yelpazesi elektronik cihazlar, telefon, tablet, oyuncak, saat, vb. ürünlerden oluşuyor. Yine Çinli bir alışveriş sitesi olan Banggood tarzında bir site diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi internet üzerinden satış yapan siteler kabaca 2 kategoriye ayrılır:

Birincisi, sattığı ürünleri kendi deposunda barındıran, alım-satım-kargo işlemlerini kendi personeliyle yürüten siteler. Türkiye’de bu sınıfta satış yapan sitelerden en bilineni Hepsiburada.

İkincisi, bünyesinde barındırdığı satıcılar aracılığıyla satış yapan siteler. Bu siteler satılan her ürün başına satıcılardan belli oranlarda komisyon alıyor. Türkiye’deki en bilinen örneği Gittigidiyor. Son yıllarda hızlı bir yükseliş yapan N11 de bu sınıfa dahil. Yurtdışında eBay, Aliexpress gibi siteler de bu şekilde çalışıyor.

Gearbest ise ilk kategoriye giriyor. Yani ürünleri kendi satıyor, kendi kargoluyor. Sattığı ürünleri tabii ki ucuz elektronik oyuncakların anavatanı olan Çin’den tedarik ediyor.

Gearbestten Nasıl Alışveriş Yapılır? yazımızı okumak için tıklayın.

Nedir Bu Sitenin Hikayesi?

Sitenin kurulma tarihi hakkında kesin bir bilgiye rastlayamadım ancak 2014’ün ikinci yarısından itibaren satış yapmaya başladığını söyleyebilirim. Yani daha çok yeni bir site. Bu nedenle siteye üye çekmek amacıyla üye olanlara alışverişlerde kullanılabilecek puanlar veriyor. Deneme amacıyla üye oldum ve 10 puan verdi, bunun da karşılığı 0,20 $. Siteden ürün alıp yazılı olarak inceleme yaparsanız 10 puan veriyor. Bu inceleme fotoğraflı olursa 20 puan, videolu olursa 50 puan veriliyor.

gearbest-points

Tasarım açısından oldukça kullanıcı dostu bir site izlenimi veriyor. Alıcılara İngilizce dilinde 7/24 online chat aracılığıyla yardımcı olacağız diyorlar ancak ilk denememde chat penceresi yaklaşık yarım saat açık kalmasına rağmen hiçbir geri dönüş yapılmadı. Kötü bir ilk izlenim oldu.

Sitede ne bir iletişim adresi var, ne de siteyi hangi şirket veya girişimci kurduğuna dair bir bilgi. Bu tür sitelere her zaman şüpheyle yaklaşıyorum. İlk bakışta güven veren bir site gibi görünmüyor.

Nasıl Ödeme Yapılıyor?

Ödeme seçeneklerinde PayPal yer alıyor. Bu açıdan güvenle sipariş verilebilir bir site diyebilirim. PayPal varsa paranızı geri alma konusunda şüpheniz olmasın. Ancak aldığımız ürün elimize güvenle ulaşır mı, ulaşana kadar yaşlanır mıyız? Asıl mesele de bu.

gearbest-payment

Kargo Seçenekleri

Site bütün ürünlerde Free Shipping, yani ücretsiz kargo hizmeti sağlıyor. Ancak takip numarasını 2 $ karşılığında alabiliyorsunuz. “Ben ürünün nerede olduğunu sürekli kontrol etmek isterim” diyorsanız ürün fiyatının yanında 2 $ da takip numarası ücreti ödemeniz gerekiyor.

gearbest-kargo-shipping

Ücretsiz Ürün Yolla, Olumlu İnceleme Yazdır!

Son birkaç gündür yabancı forumlarda Gearbest hakkında araştırma yapıyorum. Kullanıcılar tarafından yazılan incelemelerde “Gearbest’ten bir mesaj aldım” diye başlayan ifadelere rastladım. Evet, Gearbest isim yapmış sitelerde kullanıcılara mesaj göndererek incelemesini yaptırıyor. Bazıları da inceleme karşılığında Gearbest’in kendilerine ücretsiz ürün gönderdiğinden bahsediyordu. Sanırım bu da yeni bir pazarlama stratejisi.

Ancak bu olumlu yorumlar içeren incelemelerin hemen altında bu siteden ürün alıp mağdur olan kişilerin mesajlarına rastladım. İstisnasız bütün incelemelerin altında %90 olumsuz yorum içeren mesajlar yer alıyor. Genel olarak ürün ucuz olduğu için sipariş veren ama birkaç aydır ürününe kavuşamayan kişiler. Çoğu parasını geri almaya çalışmakla meşgul.

Bu yorumlardan bazılarında çok çarpıcı ifadeler var. Örneğin sipariş verdikten sonra sitenin müşteri hizmetleri tarafından kimlik ve kredi kartı fotoğrafı istenildiğinden bahsedenler var. PayPal hesabı size ait mi diye kontrol ediyoruz denilmiş. Üstelik bundan bahseden 9-10 mesaja rastladım, yabana atılacak gibi değildi. Bir site kimlik veya kredi kartınızın fotoğrafını istiyorsa bence oradan koşarak uzaklaşmak gerekir.

hacker-fraud

Diğer yandan bu site hakkında olumlu yorum yapanların %90’ı yorum tarihinde o siteye üye olan kişiler. Yani bugün twitter’a üye olup hemen twitter’a methiyeler düzmek gibi bir şey. Bu olumlu konuşan kişiler “sitede çok güzel ürünler var, müşteri hizmetleri çok iyi, sipariş verdim bekliyorum, su çok güzel sen de gelsene” diyen kişiler. Yani sipariş verip de ürünü eline ulaşmış olan çok az kişi var. Onlar da uzun kargo süresinden yakınıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here