gearbest alışveriş nasıl yapılır

Yurt dışından alışveriş yapılan siteler kervanına şimdi de yaklaşık 2 yıldır hizmet veren Çin kökenli gearbest sitesi ile devam ediyoruz.

Çalışma şekli olarak banggood.com sitesi gibi çalışmaktadır. Yani kendine ait depolarında bulunan ürünleri bize satmaktadır. Bu açıdan bakıldığında orijinal ürün konusunda son derece güvenilir bir sitedir. Genellikle aliexpress tarzı sitelerde aldığımız ürünün orijinal olup olmadığını anlamak için bir çok araştırma yaparız ancak Gearbest bu konuda sıkıntı yaratmayan sitelerden. (bkz. Gearbest Güvenilir Mi?)

Site genel olarak akıllı telefonlar ,cep telefonları, tabletler, elektronik eşyalar, bilgisayarlar, akıllı saatler gibi elektronik alanında çoğunluk sağlanan ürünleri satmaktadır.

Gearbest bünyesinde bulunan ürünleri toplamda 5 farklı warehouse yani depodan göndermektedir. Bu depolar Çin, ABD, Avrupa, Hong Kong ve Rusya gönderiler için sınıra çok yakın açılmış olan 5 warehousedir. Almış olduğunuz ürünün hangi depoda mevcut olduğunu görebilirsiniz ya da depoya göre ürün araştırması yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim nasıl üye olunur ve alışveriş yapılır sorularının cevaplarına. İlk olarak www.gearbest.com linkine tıklayarak ana sayfasını açıyoruz. Burada aşağıda kırmızı çember ile gösterilen alandaki ”login” seçeneğine tıklıyoruz.

 gearbest login giriş kayıt
Login seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Şimdi burada iki seçeneğiniz var üye olmak için. Eğer  yeşil bölge içerisinde yer alan ”use your account from” facebook ya da google seçeneklerinden birini seçerseniz direk sosyal medya hesabınız ile üyeliğiniz oluşturulur. Başka bir yol ise ”nice to meet you” yazan yerden üye olmaktır. Biz genellikle ikinci yoldan üye olmayı tercih ediyoruz. Burada istenen ”email” yazan yere eposta adresinizi yazdıktan sonra ”password” yazan yere şifrenizi ve alt satıra tekrar dan şifrenisi yazıyorsunuz. Daha sonra ”i agree gearbest… ” ile başlayan yazının yanındaki kutucuğa onay işareti koyduktan sonra ”register” seçeneği ile  üye kaydımızı oluşturuyoruz.
gearbest kayıt olma
Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Burada hesabınızın başarıyla oluşturulduğu ancak email adresinize gönderilen aktifleştirme linkine tıklayarak hesabınızı aktifleştirmeniz gerektiğini belirtiyor. Kayıt için kullanmış olduğunuz eposta adresinize giderek hesabınızı aktifleştiriyorsunuz.
gearbest email onay
Eposta adresinizdeki linke tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa  açılacak. Burada hesabınızı başarıyla aktifleştirdiğinizi söylüyor. Şimdi aşağıdaki ”shop now ” yazan yerden alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.
gearbest shop now

”Shop Now” yazan yere tıkladığınızda gearbest anasayfası ile karşılaşacaksınız. Burada arama çubuğuna almak istediğiniz ürünü yazıp enter ile arama yapıyoruz. Biz örnek olması açısından ”Xiaomi Power Bank” araması yaparak taşınabilir batarya için arama yaptık. Şimdi aşağıdaki sayfadaki gibi çıkan sonuçlardan almak istediğimiz ürünün hangi depolarda mevcut olduğunu yeşil bölge içerisindeki bayraklardan anlıyoruz. Örneğin 11.89 usd tutarlı ürün  Çin,Rusya ve Avrupa depolarında mevcut görünüyor. Hangi depodan gelmesini istiyorsanız o ülkenin bayrağına tıklayarak seçimimizi yapıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım ürün fiyatının hangi depodan almak istediğinize göre değişmesi. Örneğin biz bu ürünü eğer  Çin’den alırsak 11.89 usd, Avrupa’dan alırsak 18.41 usd, Rusya’dan alırsak 18.80 usd ödeyeceğiz. Biz tabi ki uygun fiyatlı olduğu için Çin üzerinden sipariş veriyoruz. Bu seçenek bazı ürünlerin Avrupa’dan gönderilmesi kolay olduğu için bazen fiyat farkı ödenip Avrupa’dan getirilmesi için kullanılabilir.

Bu işlemden sonra kırmızı çember içerisinde ki alışveriş sepetine tıklayarak ürünün alışveriş sepetimize ekliyoruz.

gearbest xiaomi powerbank

Alışveriş işaretine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Bu sayfa 3 aşamalıdır. İlk aşamada siparişimizi hazırlıyoruz. Burada sol alt kısımda yazan ”continue shopping” ile alışverişe devam edebilir ya da ”proceed to checkout” seçeneği ile direk satın alma işlemine devam ediyoruz.

gearbest ödeme

Yukarıdaki işlemlerden sonra aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşıyoruz. Burada istenilen bilgileri girdikten sonra ”place your order” seçeneği ile shipping yani kargo sayfasına geçiyoruz.

gearbest sipariş adresi

Burada aşağıdaki gibi çeşitli kargo seçenekleri mevcut. Her seçeneğin gönderi süresi birbirinden farklı. İstediğinizi seçebilirsiniz alacağınız ürünün önemine göre. Biz bu aşamada ”Flat Rate Shipping” yazan yerden free yani ücretsiz gönderi seçeneğini seçiyoruz. Ürünümüz 10-25 iş günü arası gönderim süresi ile gönderilecektir. Eğer kargo takip numarası almak istiyorsanız mavi alan içerisinde yazan ”tracking number” seçeneğini seçiyoruz. Bu işlem 2 usd ücreti ile toplam fiyata eklenir.

gearbest kargo takip

Yukarıda ki sayfanın devamında aşağı indiğimizde ödeme seçenekleri sayfasına geliyorsunuz. Burada paypal yada kredi kartı seçeneklerinden birini seçerek ”place your order” seçeneği ile ödeme sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

gearbest ödeme yapma

Bu sayfadan sonra çıkan bölümde kredi kartı çeşidinizi ve bilgilerinizi girerek ”continue” seçeneğine tıklıyorsunuz ve ödeme işlemlerinizi onaylanıyor.

gearbest kredi kartı ile ödeme yapma

Ödemenizin onaylanması halinde eposta aderisinize ödemenin alındığına dair email gönderiliyor ve ürününüz gönderim için hazırlanmaya başlıyor. Gönderildikten sonra ”my account” kısmında yer alan ”my orders” ile tracking number üzerinden kargonuzun takibini yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here