Önceki sayfada hangi ürünler için ne kadar vergi ödenmesi gerektiğini teorik olarak açıkladım. Bu sayfada ise gümrüklerin nasıl çalıştığını ve gümrük işlemlerini iyi mi yapacağınızı açıklayacağım. Aslen yapmanız ihtiyaç duyulan bir tek gümrük vergisini ödeyip gümrük müdürlüğüne ibraz etmek ancak merak edeceğinizi düşünerek bazı açıklamaları yapmayı lüzumlu görmüş oldum.
Yurtdışından gönderilen paketler ülkemize İstanbul’da teslim edilir. Paket Avrupa’dan gönderilmişse Avrupa Posta İşleme Merkezi (AVPİM), öteki ülkelerden gönderilmişse Uluslararası Posta İşleme Merkezi‘ne (UPİM) teslim edilir. Ürünün gümrüksüz olduğu düşünülürse, adresinize gönderilmek üzere postalanır ve muhtemelen 3-4 gün içinde paketinize kavuşursunuz. Ürünün gümrük işlemleri var ise yada ürünün gümrüklü olduğu düşünülüyorsa bulunduğunuz ildeki Gümrük Müdürlüğü’ne sevk edilir.
Ürün bulunduğunuz ile ulaştığında PTT’nin kargo kısmında bekler. Burada genellikle haftanın bir günü mesai yapan gümrük muayene memuru tarafınca incelenir. Örneğin gümrük muayene mesaisi Çarşamba günü ise, Çarşamba günü gümrük muayene memuru PTT’ye giderek yurtdışından gelen ürünleri inceler ve hangilerinin gümrüklü olduğuna bakar. Gümrüksüz olduğunu düşündüğü ürünleri dağıtıcıya teslim ederek adreslere ulaştırılmasını sağlar. Gümrüklü bulunduğunu düşündüğü paketlerin alıcılarına ise yazı göndererek ürünlerin gümrükte beklediğini ve lüzumlu işlemleri yapmasını bildirir. (İşleyiş böyle sadece bugüne kadar çok ürünüm gümrüğe takıldı ve hiçbirinde yazılı bildirim almadım. Tüm bunların da gümrüğe takıldığını takip kodundan öğrendim.)
Yurtdışından gelen her gönderinin gümrüğe takılması oldukça doğaldır. 75 eurodan ucuz olan gönderiler düşük ihtimalli de olsa gümrüğe takılabilir. Örneğin çok büyük bir koli geldiyse ve üzerinde fiyat olarak 20 dolar yazılmışsa gümrük memuru buna inanmayabilir ve paket içerisindeki ürünü görmek isteyebilir. Bu durumda gümrüğe gitmeniz gerekir ve sizin gözetiminiz de paketiniz açılır.

1.Ürünün Gümrüğe Takılması

almış olduğunız ürün gümrüğe takılırsa gelen paketin gümrük işlemlerinin yapılması icap ettiğini belirten bir yazı adresinize gönderilir. Bu yazıyı aldıysanız ürününüz gümrüğe takılmış anlamına gelir. Bu durumda her ihtimale karşı ürün için ödediğiniz tutarı belgeleyen banka dekontu, kredi kartı ekstresi veya paypal ile meydana getirdiğinız ödemenin ekran görüntüsünün çıktısını beraberinizde götürmenizi tavsiye ederim.

2.Gümrüğe Takılma Nedenini Öğrenin

Bir ürünün gümrüğe takılma sebepleri şunlar olabilir: Ürünün 75 eurodan fazla olması, gümrük memurunun ürün değerinin daha yüksek bulunduğunu düşünmesi, paket içerisinde aynı üründen ikiden fazla olması. Bulunmuş olduğunuz ildeki PTT Genel Müdürlüğü’ne gidin ve görevli gümrük memuru ile görüşüp ürünün neden gümrüğe takıldığını öğrenin. Çoğu ilde gümrük muayene memurları yalnız 1 gün PTT’de mesai yaparlar. O nedenle gümrük muayene memurunun hangi gün PTT’de olacağını öğrenin veya doğrudan ilinizdeki Gümrük Müdürlüğü’ne gidin.

3.Gümrük Vergisini Ödeme

aldığınız ürün 75 eurodan pahalı olduğu için gümrüğe takılmışsa muayene memuru tarafınca gümrük vergisi hesaplanır ve bu meblağı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.

Almış olduğunız ürünün gümrüğe takılma nedeni paket içinde ikiden fazla aynı ürün olması ise bu gönderi ticari ürün statüsüne girer ve alabilmeniz için gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Örneğin bir paket içerisinde 3 tane ve birebir aynı çakmaktan varsa bu ürünleri almak için gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Bu şekilde ürünleri çok maliyetli de olsa alabilirsiniz.

Özel firmalar Fedex, UPS, TNT, DHL benzer biçimde özel kargo şirketleriyle gelen gönderiler büyük olasılıkla gümrüğe takılır ve ürünleri almanızın maliyeti yüksek olur. Bu firmalar gümrük kanununa aykırı olarak, gümrükten muaf olarak yada durağan vergi ödeyerek almanız ihtiyaç duyulan ürünleri ticari ürün olarak değerlendirmekte ve gümrüğe sokmaktadır. Bu ürünleri alabilmeniz için gümrük komisyoncusu, yüksek gümrük vergileri ve ardiye ücreti talep etmektedirler. Gümrükte bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız ürünlerinizi bu firmalar aracılığıyla getirtmemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here