kredi kartı döviz harcaması

Güncel Döviz Kurlarını Öğrenmek İçin  Tıklayın

Gerek yurt dışı gezilerimizde, gerekse internet üzerinden yaptığımız alışverişlerde kredi kartından ilgili ülkenin para birimiyle tahsil edilen harcamaların kredi kartına nasıl yansıdığı ve nasıl ödemeleri yapılacağı konusunda genel bir bilgi eksikliği bir çok insanda mevcut. Öncelikle bankadan bankaya hatta aynı bankanın bir kartında diğer kartına göre değişiklik gösterebilen uygulamalar mevcuttur.

Bankalar genellikle kredi kartı döviz harcamalarını TL ye çevirip ekstrenize yansıtırken bazı bankalar veya kart türlerinden döviz harcamalarınız döviz olarak ekstrelendirmektedir. Döviz Harcamalarında önemli noktalardan birisi döviz kuru değişim ücretidir. Visa ve master’in döviz kuru değişimlerinde %3 döviz kuru değişim komisyonu bulunmaktadır. Bu ücreti ödememek adına bankalardan döviz ile ekstrelendirmeyi isteyebilirisiniz. Ancak döviz ile ekstrelendirmenin de çeşitli masraflara neden olabileceğini unutmayın.

Yapacağınız kredi kartı döviz harcamalarını TL-DOLAR-EURO olarak ödemek için bankanız ile görüşüp döviz harcamalarımı dolar olarak ödemek istiyorum demeniz yeterlidir. Bankanız gereken işlemi yapacaktır ve kartınız için her ay bir TL birde seçtiğiniz döviz biriminde ekstre üretilecektir.

Veya tam tersi senaryo döviz harcamalarınızın TL ye çevirilerek ekstrenize yansıtılmasını istiyorsanız yine bankanızı arayarak bu talebinizi iletebilirsiniz. Ancak bazı bankaların bazı kartlarında bu seçenek mevcut değildir. Örneğin iş bankasının maximiles visa kartlarında kartınız için TL ve dolar limitini ayrı belirlemekte ve döviz işlemlerinizi o limit üzerinden döviz olarak ekstrelendirmektedir ve o harcamaların TL olarak ekstrelendirme seçeneği sunmamaktadır. Ancak diğer kart tiplerinde iş bankası kullanıcılarına bu seçeneği sunmaktadır.
Kredi kartınızın döviz veya TL olarak ekstrelendirmesinin çeşitli fayda ve zararları vardır. Örneğin tüm harcamalarınız dolar ise dolar olarak ekstrelendirmek sizin için %3 döviz çevrim ücretinden kurtarabilir. Ancak tüm ekstre borcunuzu ödemeni durumunda bu geçerli ve iyi bir yoldur. Diğer türlü %15 çıkan vergi ile mantıksız olacaktır.

Diğer bir yandan TL ye çevrilmesi ise size tek bir ekstre ve ödeme miktarı çıkarmakla ve döviz kurunda meydana gelebilecek sert yükselişlerden sizi koruyacaktır. Bu konuda kendi kullanım alışkanlıklarınıza uygun ekstrelendirme tipini seçmelisiniz.

Güncel Döviz Kurlarını Öğrenmek İçin  Tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here