Son yıllarda gelişen teknolojinin etkisi ile akıl almak derecede hızlı bir şekilde teknoloji ithalatı yapmaktayız. Günlük yaşantımızda kullandığımız akıllı telefonlar, bilgisayarlar, müzik çalar, akıllı saatler, her türlü kişisel bakım ekipmanı, hoby ve rc oyuncaklar gibi binlerce farklı kategoride ürün günlük yaşantımızın büyük bir parçası haline geldi.

Ancak bu kadar ürünü ülke içerisinde satın alabilmek için bir çok farklı alanda vergi ödemek gerekiyor. Bu da ürünlerin kullanılması için çok büyük miktarlarda ücret ödememize neden oluyor.

Örnek vermek gerekirse son yıllarda ülkemizde ekstra vergilerle daha da pahalı olan akıllı telefonları yurt dışından çok daha uygun fiyatlara getire bilmekteyiz. Bu yazımızda yolcu beraberinde yurt dışından ürün getirme limitleri üzerine bilgi vereceğiz.

Yurt dışı yolculuklarımızın ardında ülkeye girişte bir çok ürünü ticari kaygı taşımamak şartı ile yurt içine gümrük ödemeden soka bilmekteyiz. Ancak bu konuyla ilgili Bakanlar kurulunun 2009/15481 sayılı kararnamesine uymak zorundayız. Aşağıdaki link üzerinden bu kararnamenin tamamına ulaşmanız mümkündür.

Kararnamenin tamamını okumak için tıklayınız.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kararnameyi biraz özetleyecek olursak, neredeyse her üründen belli başlı sayıda getirebiliyoruz. Belirtilen limitler dışına çıkıldığı zaman vergiye tabi olunuyor.


430€ ALTINDAKİ ÜRÜNLER İÇİN HERHANGİ BİR VERGİ VE GÜMRÜK ÖDEMENİZ GEREKMEZ.


Yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya limiti 430€ ve 18 yaş sınırı ile sınırlandırılmıştır.  Ayrıca 15 yaşından küçük yolcular için de 150€ ile sınırlandırılmıştır. Yani 15 yaşından küçük bireyler de yanlarında 150€ tutarına kadar değerde hediyelik eşya getirebilmektedir. 430€ altında bulunan ürünler için ödenmesi gereken tek şey trt bandrol ücretidir. Bu ücret de 1-25 € arasında değişmekte ve ürüne göre fiyatı belirlenmektedir.


430€-1500€ ARASI ÜRÜNLER GÜMRÜĞE TABİ OLMAZ ANCAK VERGİ UYGULANIR


Söz konusu kararnameye göre yolcu beraberinde getirilen ürünün yasaklı ürünler kategorisinde olmaması ve en az 18 yaşında bir birey tarafından ülkeye sokulması gerekiyor. Bununla birlikte yurt dışından yolcu beraberinde getirilen ürünün 1500€ tutarının üstünde olmaması gerekiyor. Bu tutarın üstünde olan ürünler tespit edildikleri taktirde gümrüğe tabi oluyor.  1500€ tutarı altındaki ürünler gümrüğe tabi olmuyor ancak 430€-1500€ arasında bulunan ürünler vergiye tabi oluyor. Yani kısaca anlatmak gerekirse gümrük vergisi ödenmiyor lakin Avrupa Birliği ülkelerinden alınmış bir ürün ise fatura bedeli üzerinden %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda ise fatura bedelinin %20’si kadar vergi ödememiz gerekiyor.


1500€ ÜSTÜ ÜRÜNLERE GÜMRÜK VE GÜNCEL ORANLARDA İTHALAT  VERGİSİ UYGULANIR


Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen ürünün 1500€ değeri üzerinde olması durumunda gümrük ve güncel ithalat oranlarında vergi uygulanır. Hesaplanacak mevcut ithalat vergi oranı yanınızda getirmiş olduğunuz ürünün faturası ya da satış fişi üzerinden hesaplanır. Eğer herhangi bir satış fişi ya da fatura yoksa vergilerin hesaplanması gereken ürün fiyatı gümrük tarafından belirlenir. Belirlenen tutar üzerinden ithalat vergileri hesaplanır.


YURT DIŞINDAN YOLCU BERABERİNDE GETİRİLECEK  VERGİSİZ ÜRÜNLER VE ADETLERİ


ELEKTRONİK /DİJİTAL EŞYA LİMİTLERİ

1-LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)
2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)
3- Bir adet GPS yön bulma cihazı
4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)
5- Bir adet radyo veya radyo-teyp
6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD
7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti
8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensupları hariç iki takvim yılında 1 adet)

GIDA ÜRÜNLERİ

1- Çay 1 kg.
2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
3- Kahve 1 kg.
4- Çikolata 1 kg.
5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

TÜTÜN VE ALKOL ÜRÜNLERİ

1- Sigaralar 400 adet
2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet
3- Puro 50 adet
4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
5- Pipo tütünü 250 gr.
6- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
7- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

MÜZİK ALETLERİ

Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet

SPOR VE OYUN ALETLERİ

1- Bir adet kamp çadırı
2- Bir adet dalgıç takımı
3- Bir adet motorsuz şişirme bot
4- Bir adet yelken tertibatlı sörf
5- Bir çift yüzme paleti
6- Golf malzemesi (golf aracı hariç)
7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç)

SAĞLIK CİHAZLARI

1- Hasta yolcuya ait yatak
2- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuk
3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar
4- Kişinin kullanımına mahsus tıbbi cihazlar
5- Gaz maskesi, koruyucu elbise

DİĞERLERİ

1- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri veya posta veya kargo yoluyla gönderecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu
2- Çocuk yolcuya mahsus bir adet çocuk arabası
3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar
4- Bir adet ütü
5- Bir adet bisiklet
6- Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)
7- Araçla birlikte yolculuk halinde, aracın kendisine ve sürücüsünün kullanımına mahsus diğer alet ve cihazlar ( Akü şarj cihazı, akü ile çalışan otomobil süpürgesi, akü ile çalışan buzluk vb.)
8- Kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın
9- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla)

Yukarıda belirtilen ürünler yurt dışından yolcu beraberinde vergisiz olarak getirebileceğiniz ürünlerdir. tabiki bu ürünlerin 430€ bedeli aşmaması ve belirtilen limitler dahilinde olması gerekiyor.

Bu ürünlere ek olarak kıyafet, spor ekipmanları, sağlık cihazları, kitap dergi vb. birçok ürün getirmeniz mümkün ancak bunların detayları için kararnamenin içeriğinde arama yapmalısınız.

KAYNAK : Resmi gazete 2009/15481 sayılı bakanlar kurulu kararı

Kozmetik ürünler konusunda ise en fazla 120 ml.lik şişeler içinde beş adet kolonya, lavanta, parfüm, esans veya losyon getirilebilmektedir.


YURT DIŞINDAN ALMIŞ OLDUĞUM ÜRÜNLERİ POSTA YOLU İLE GETİRMEK


Yurt dışında bulunduğunuz süre içerisinde almış olduğunuz ürünleri posta yolu ile de getirebilirsiniz.  Ürünleri sizin kendiniz satın almış olmanız ve adınıza faturalandırılmış olması gerekmektedir.

Yurt dışındayken kargo ile ülkeye gönderdiğiniz ürünler yurda girişinizden 1 ay önce ve yurda girdikten 3 ay sonrasına kadar yine yukarıda listelenen ürünlerde olduğu gibi vergisiz olarak ülkeye sokulabilmektedir.

Bunun için tek yapmanız gereken yurda giriş yaptıktan sonra bu ürünlerin size ait olduğunu gösteren belgeler (fatura, kargo evrakı)  ve yurda girişinizin belirtilen kurallar içerisinde bulunduğunu belirten evraklar (pasaport vs.) ile gümrüğe müracat etmenizdir.


YURT DIŞINDAN POSTA YOLU İLE ÜRÜN SİPARİŞ ETMEK


Yurt dışında posta yolu ile siparişlerde çok aha düşük fiyatlar söz konusudur. Örneğin aliexpress, banggood ya da amazon gibi sitelerden almış olduğunuz ürünler ya da herhangi bir firmadan aldığınız ve posta yolu ile ülkeye sokulan ürünlerde 74€ ve altı tüm tutarlarda gümrük ya da herhangi bir vergi ödemeniz gerekmez.

Kısaca anlatmak gerekirse 74€ altı tüm ürünler gümrüksüz ve vergisiz size teslim edilir. Ancak 75€-1499€ arasında bulunan ürünler için vergilendirme yapılmaktadır. Bu oranlar da siparişiniz Avrupa Birliği ülkelerinden geliyor ise %18, diğer ülkelerden geliyor ise %20 toplam fiyat üzerinden vergiye tabi olur. Bu vergiler hesaplanırken doğrudan ürünün fiyatına bakılır, kargo bedeli bu tutara katılmaz.

1500€ üstündeki ürünlerin tamamı ise güncel oranlarda ithalat vergilerine tabi olur ve vergilerin ödenmesi gerekir.

Bu yazdıklarımızla beraber yurt dışından posta yolu ile gönderilen ürünler 74€ ve altında bir tutarda olsalar bile gümrük memurları düzenli olarak aynı ürünün sipariş edildiğini farkederlerse yine vergiye tabi olursunuz. Siparişleriniz gümrükte takılır.

Ayrıca fiyatı yine 74€ altında olan ancak toplam adet olarak çok fazla olan ve birim fiyatı ülke içerisinde yüksek olan ürünler de gümrük memurlarının insiyatifinde değerlendirilir ve gümrüğe tabi olunabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkte belirtilen yazımızı okuyabilirsiniz.


YURT DIŞINDAN YOLCU BERABERİNDE GETİRİLMESİ YASAKLI ÜRÜNLER


Yurt dışından yolcu beraberinde getirilmesi yasaklı ürünlerin başında ateşli silahlar, kesici ve delici aletler, bakanlık tarafında yasaklanmış ilaç, gıda , yem ve bitkisel kürler şeklinde sıralanan bir liste vardır.  Ancak bu ürünler belli evraklar sağlandığı taktirde yurt içine sokulabilmektedir. Örneğin yurt içerisinde bulunmayan ve hastane raporu ile kullanılması şart koşulan ilaçlar söz konusu evrakların gümrük memurlarına sunulması ardından ülkeye sokulabilmektedir.


YURT DIŞINDAN POSTA YOLU İLE GETİRİLMESİ YASAKLI ÜRÜNLER


Bu ürünler yukarıda yazılan ürünle ile neredeyse aynıdır.Bu ürünlere ek olarak sim kart takılan tüm ürünlerin ülkeye girişi yasaktır. Cep telefonları bu kategoride değerlendirilir ve ne olursa olsun gümrük tarafından tespit edildikleri taktirde ülkeye girişlerine izin verilmez. Tek yapabileceğiniz şey aldığınız ürünü iade etmektir. Daha fazla bilgiyi aşağıdaki link üzerine tıklayarak alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here