Çin Festivali Başlıyor ?

Çin’de “Bahar Bayramı” da olarak bilinen Çin Yeni Yılı, 28 Ocak’ta başlayacak. Çinlilerin hep duyduğumuz 12 Hayvanlı Takvim’ine göre Maymun Yıl’ını geride bırakırken, 2017’de “Horoz Yılı”na gireceğiz. Festival ve bayramlarda ay takvimini kullanmayı tercih eden Çin’de bu kutlama aslında doğanın doğuşunu simgeliyor. Adı da zaten bu yüzden “Bahar Bayramı” olarak anılıyor.

Gelelim, bu festivalin başladığına dair kulaktan kulağa yayılan efsanelere… Bir inanışa göre, Çin Yeni Yılı mitolojik bir canavar olan, Nian’ın bir köye zarar vermek istemesiyle başladı. Köylüler ne yapacağın bilemeden, çocuklarını kurtarmaya çalışırken, cesur bir köylü kırmızı kağıtlar ve havai fişekler kullanarak canavarı korkuttu ve köyüne zarar gelmesine engelledi. Bu günden sonra her yeni yılda tüm Çin halkı ellerinde kırmızı kağıtlardan yapılmış fenerler ile, bir araya gelerek köylerine gelebilecek tehlikeleri önlemeye çalıştılar. Zamanla bu gelenek, iş dünyasında kaybolan tüm insanların aileleriyle bir araya gelerek birlikte güzel vakit geçirmelerini sağlayan bir ritüele dönüştü. Her yeni yılda ailelerin çocuklara “mutluluk”, “şans” getireceğine inandığı kırmızı zarflar içinde harçlık vermesi de çocukların ayrıca heyecanla beklediği bir ana dönüştü.

Sadece Çin’de değil, tüm Doğu Asya’da ve dünyanın her tarafındaki Doğu Asyalılar tarafından da kutlanıldığını düşünürsek festivalin büyüklüğünü tahmin edebiliriz. Haliyle festival büyük olunca, tüm Çin mağazaları da kullanıcılarını indirim yağmurlarına tuttu. Fiyatların zaten düşük olduğu mağazalarda, bir de üstüne indirimli ürünler bulabilmek ve Artıway’den bonus kazanmak eklenince, siz de festivale dahil olmuş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here