Aliexpress her ne kadar ülkemizin en çok kullanılan e-ticaret sitelerinden birisi olsa da bu firmanın merkezi Çin’de bulunuyor. Türkçe malumunuz standart İngilizce alfabeden de farklı olarak ek harfler içermektedir. Bu da sadece Aliexpress için değil diğer tüm e-ticaret sitelerinde yaşanacak bir uyumsuzluk sorununu ortaya çıkarıyor. Olmayan harflerin hiç görülmemesi veya sistem tarafından otomatik başka bir harfle değiştirilmesi sonuç olarak ürünün size ulaşmaması ile sonuçlanıyor.

30 gün hatta bazen 60 gün beklediğiniz ürünün sorunsuz olarak tarafınıza ulaşması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bunları ise Türkçe karakterleri kullanmadan, harflerin ikamesi olan İngilizce harfleri tercih etmek olarak özetleyebiliriz.

Aliexpress Doğru Adres Yazma

Öncelikle adres yazarken Türkçe karakterlere dikkat etmeden önce adresimizin anlaşılır olmasına dikkat gösterelim. En nihayetinde o adresi okuyacak kişi PTT kuryesidir, Çin’deki elemanlar sizin adresinizle ilgilenmezler sadece sistemden çıkan barkot kağıdını ürün paketi üzerine yapıştırmaktan sorumludurlar. Adresinizi doğru olursa merkez PTT dağıtım bürosundan doğru yerlere nakil edilir, aksi takdirde kargonuz sonu meçhul bir yolculuğa çıkabilir.

Türkçe Karakterlerin Kullanımı

Tüm adres sisteminde karışıklılara sebep olan diğer dillerde olmayan Türkçe karakterler yani harflerdir. Türkçemizde bulunan ö, ı, ş, ü, ç, ğ gibi harfler yerine o, i, s, u, c, g gibi karakterleri kullanmamız çok daha mantıklı olacaktır. Daha iyi anlaşılması için Aliexpress siparişlerinizde kullanabileceğiniz bir örnek ile Türkçe karakterlerin kullanımını açıklayalım.

Aliexpress Varsayılan Kargo Adresini Değiştirmek

Gerçek Adres; dizdariye mahallesi şükran sokak ağaç apartmanı daire 9 büyükçekmece/istanbul

Aliexpress’e verilmesi gereken adres; dizdariye mahallesi sukran sokak agac apartmani daire 9 buyukcekmece/istanbul

İlk adresi sisteme girerseniz Türkçe karakterler yok olacağı için adresiniz PTT kuryesinde net görünmeyecektir. Örneğin siz şükran sokak yazarsanız kran sokak olarak görülecek ve muhtemelen kargonuz iade edilecektir.

Ayrıca istisnai bir durum olarak harflerin büyük yazılmasında da sorunlar çıkmaktadır. Örneğin Türkçe’deki büyük İ harfi İngilizce’de yoktur. O yüzden adres yazımlarınızın tamamında küçük harf kullanmanız kargonuzun doğru gelmesi için önemlidir. PTT kuryesi için önemli olan adresin düzgün okunabilmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here