Aliexpress ülkemizde çok kullanılan bir e-ticaret sitesi olsa da merkezi Çin’de olan bir web sitesidir. Haliyle ülkemizdeki herhangi bir e-ticaret sitesinden paranız yettiği kadar sonsuz ürün alabilirken, Aliexpress üzerinden dilediğiniz sayıda ürün alamazsınız. Almanız durumunda ise limitlemeler ve bu limitlerin üzerindeki alımlar için vergilendirmeler bulunmaktadır. Yüksek sayıdaki ve bedeldeki ürünler devletin gözünde artık bireysel satın almadan çok ithalata girmektedir.

Devlet iç piyasayı korumak ve ülkeden dolar çıkışını engellemek adına sürekli olarka Aliexpress gibi Çin merkezli sitelerden alışveriş limitini düşürmektedir. Çok yakın zaman önce 50 euro olan üst limit artık 22 euro’ya kadar düşürülmüştür.

Aliexpress’ten Birden Fazla Ürün Almak

Aliexpress’ten ürün alırken çoğu zaman yaşayacağınız süreç gümrük memurlarının insiyatifine kalmıştır. Çin’deki alıcı sizin kaç tane ürün alacağınızla veya gümrükte sorun yaşayacağınız ile hiç ilgilenmez. Ne sipariş verirseniz gönderir zira Türk makamlarının o satıcıya hesap sorması mümkün değildir.
buraya tıklayın: Gümrükten Geçmesi Yasak Olan Ürünler

Burada önemli olan gümrük memurlarının sizin aldığınız ürünleri bireysel kullanım için aldığınıza ve ticaret yapmadığınıza inanması gerekir. Örneğin 10 euroluk bir telefon kılıfı aldınız ve bu memurun önüne geldi. Memur bunun bireysel kullanım için alındığına ikna olur çünkü çok doğal bir durumdur fakat siz 10 tane telefon kılıfı alırsanız buna inanmayabilir. Bu üst limit olan 22 euronun altında olsa dahi buna inanmaz ve gümrüğe tabi tutar.

O yüzden eğer Aliexpress üzerinden aldığınız ürünleri ticari maksatla kullanacaksanız %20 olan vergi tutarını ödemek zorundasınız.

Aliexpress’ten Alınan Ürünün Vergisini Ödemek

Eğer ürününüz PTT yolu ile geliyor ve vergiye tabi tutulmuşsa adresinize değil PTT genel dağıtım merkezine gidecektir. Buradan ise sizin bulunduğunu PTT şubesinde son bulacak bir yolculuğa çıkar. Size mesaj geldiğinde PTT şubesine giderek ürünün vergisini öder ve ürünü alırsınız.

buraya tıklayın: E-Ticarette gümrük vergisi değişti | 30 Euro’nun üstüne vergi olacak

Eğer ürününüz daha özel bir kargo ile geliyorsa süreç yine buna benzer işleyecektir. DLC ile çalıştığınızı varsayarsak, ürün DLC bünyesine ulaştığı anda DLC sizi arar ve gümrük vergisini ödemeniz gereken hesap bilgilerini gönderir.

Hangi kargo ile ürün alırsanız alın, o ürünün özel cihazlar kullanan bir gümrük memurunun elinden geçeceğini bilmelisiniz. Aliexpress satıcısından ürün adedini 100’ken 2 yazdırmak veya ürün tutarı ile oynamalar yapmak her zaman işe yaramayabilir.

Yakın Aliexpress ve Yurtdışı Alışveriş Konularımız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here