aliexpress dispute nasıl açılır

Aliexpress Dispute Nedir Nasıl Açılır?

Aliexpress’ten alışveriş yaparken ara ara istenmeyen vaziyetlerle karşılaşabiliriz. Satın aldığımız ürünün, ürün sayfasındaki gibi olmaması, kargoda zarar görmesi veya hiç kargoya verilmemesi en çok karşılaşacağımız negatifliklerden birkaçını oluşturuyor. Peki bu gibi vaziyetlerde paramızı nasıl geri alabiliriz? Mağduriyetimizi kim giderecek?

Bu yazımda kısaca para iadesini nasıl alacağınızı ve dispute sürecinde neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğim. Ürün elimize erişti fakat ihtiyacımıza cevaplamıyor veyahut satıcı yanlış bilgiler vererek bizi “dolandırmış”, öyleyse para iadesi almanın zamanı geldi.

Hemen ürün sayfasına gittikçe satıcıya bu vaziyeti açıklıyoruz.

Aliexpress Satıcıya Mesaj Göndermek
Aliexpress Satıcıya Mesaj Göndermek

Bu bölümde satıcıya sıkıntılarınızı anlatıp anlaşma yoluna gitmeyi deneyin. 5-10 $ değerindeki ürünlerde satıcılar zati negatif yorum alma riskine karşı ya ürünü tekrar gönderiyor veyahut para iadesine onaylıyor. Peki satıcı bu şartlara yanaşmıyorsa ne yapacaksınız? Ben size satıcının “kıllık” yapması vaziyetinde hangi yolu izleyeceğinizi anlatacağım.

Geçen ay sipariş ettiğim fakat daha elime erişmeyen Galaxy S4 Ekran Koruyucu ürünü üzerinden gidelim:

Aliexpress Open Dispute Ekranı
Aliexpress Open Dispute Ekranı

Bu ürün için okla gösterdiğim “Open Dispute” butonuna tıklayarak dispute işlemini başlatıyoruz. “Dispute” kelimesini Türkçe’ye “anlaşmazlık, uyuşmazlık” olarak çevirebiliriz. Open Dispute ise satıcıyla anlaşamadığımızı ve Aliexpress’in bu duruma müdahil olmasını istediğimiz anlamına geliyor. Yani Aliexpress hakem olacak.

Open Dispute butonuna tıkladıktan sonra yeni bir ekran karşımıza çıkacak:

aliexpress sipariş dispute

Bu bölüm karşımıza çıkan ekranın üst kısmı. Burada ürünün bize kırık olarak ulaştığını varsayarak yes seçeneğini işaretliyoruz. Sayfanın devamında ise diğer detayları göreceğiz:

aliexpress dispute açmak

 1.  numaralı bölümde yaptığınız ödemenin ne kadarını iade istediğiniz sualliyor. Ürün kırık geldiği için full refund deyip geçiyoruz. Yanlış fakat sağlam bir ürün gelseydi paranın bir bölümünü iade isteyip ürünün sizde kalmasını seçenek edebilirdiniz. Aslında “partial refund” başka bir deyişle kısmi iade seçeneği çoklukla Aliexpress veya satıcı tarafından tekliflen bir öneridir. Siz yalnızca burada tercihinizi belirtip geçin.
 2. numaralı bölümde ise ürünü satıcıya göndermek isteyip istemediğiniz sualliyor. Burası da size sağlam ama yanlış ürün gönderildiği vaziyetler için. Sözgelimi 50 $ değerinde bir saat aldınız fakat satıcı size yanlış saat göndermiş. Bu vaziyette ürünü geri mi yollarsınız, yoksa ürün sizde kalır ve kısmi para iadesi mi alırsınız? Bana sorarsanız en mantıklı tercih kısmi para iadesidir. Ürünü satıcıya geri yollayıp full para iadesi almak niyetindeyseniz kargo esnasındaki aksiliklerden satıcı veya Aliexpress’in mesul olmayacağını aklınızda bulundurun. Sitenin siyaseti bu şekilde. Yani ürün kargoda kaybolursa hem paranızdan hem de üründen olursunuz.
 3. numaralı bölümde isteğinizin ayrıntıları sorulmakta. Dispute açma sebebinizi, satıcının size karşı negatif tavrını, yani yaşadığınız tüm aksilikleri anlatın.
 4. numaralı bölümde elinize erişen ürünün resimlerini veya videosunu ilave edebilirsiniz. Yaşadığınız olumsuzluğu daha iyi anlatmak için buraya kesinlikle delillerinizi ilave edin.

Son olarak “Submit” butonuna tıklayarak dispute açma işlemini bitirin. Bu mertebeden sonra isteğiniz satıcıya gönderilecek ve ondan gelecek öneri doğrultusunda anlaşmaya çalışacaksınız. Şayet satıcı size absürt sapan bir öneriyle dönüş yaparsa, “Escalate Dispute” seçeneğine müracaatın.

Peki “Escalate Dispute” Nedir?

Satıcıyla anlaşamadığınız vaziyetlerde, anlaşmazlığın Aliexpress tarafından çözülmesini istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Dispute işlemi Aliexpress tarafından sonuçlandırılacaktır. Aliexpress size ileti gönderecek ve önerilerini kabul edip etmediğinizi soracak. Onların önerinini kabul ettiğinizde dispute işlemi o öneriye göre sonuçlanacaktır.

Umarım bütün alışverişleriniz yolunda gider ve bu işlemlere ihtiyaç duymazsınız. Ancak aksilikle karşılaştığınızda ilk etapta satıcıyla orta yolu bulmanızı tavsiye ederim. Open Dispute her vakit son seçeneğiniz olsun.

Şu an için söyleceklerim bu kadar. Aklınıza takılan noktalar olduğunda lütfen aşağıdaki yorum bölümünde sualinizi dile kazancın, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Para Ne Zaman Hesaba Yatar?

3-15 gün içerisinde paranız iade edilmiş olur.

Hepinize sorunsuz alışverişler dilerim.

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar;

  Sitenizde iletişim bölümü olmadığı için buradan bağlantı kuruyoruz. Sitenizdeki reklam alanları ile ilgileniyoruz. Bizimle iletişime geçerseniz güzel çalışmalar yürütebiliriz.

  Dönüşünüzü Bekliyorum,
  İyi Çalışmalar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here