Aliexpress binlerce farklı satıcının ürünlerini tüm dünyaya sattığı dev bir pazar alanıdır. Pazarda nasıl herhangi bir pazarcı sizi kandırmaya çalışabilirse, Aliexpress üzerinden de kandırılabilirsiniz. Fakat pazarda zabıtalar sizin haklarınızı korumak için çok istekli olmazlar, Aliexpress’te ise durum tam tersi.

Aliexpress Üzerinden Alışveriş Yapmak Güvenli Midir?

Daha önce hiç Aliexpress’ten alışveriş yapmamış internet kullanıcıları için ilk siparişi vermek büyük olay. Sonuçta merkezi Çin’de olan, satıcısı Çin’li olan bir siteden alışveriş yapıyoruz. Fakat çok ucuz fiyatlar ve üzerine kapımıza kadar gelen ücretsiz kargo imkanları Aliexpress’e bir şekilde yolumuzun düşmesini sağlıyor.

Tıpkı ülkemizdeki dev alışveriş siteleri gibi Aliexpress’te de alıcıyı koruyan sıfır risk sistemi vardır. Bu sistemde kontrol tamamen ürünü alan kişide olduğu için Aliexpress’in %100 güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ürün İade Seçenekleri

Diyelim ki bir ürün aldınız ve aylar geçti ürün gelmiyor. Sonra anlıyoruz ki çalıştığımız satıcı ya batmış ya da olmayan ürünü size satmış. Bu noktada tek kaybınız zaman olacaktır ve maalesef onu geri almanın da bir yolu yok. Aliexpress iade seçeneği ile ürününüzün gelmediğini belirterek anında iade alabilirsiniz. Bunun gibi zaman kayıpları yaşamamak adına iyi satıcıları bulmak çok önemli.

Ürününüz gelmiş fakat istediğiniz ürün ile tamamen alakasız bir ürün gelmiş olabilir. Bu genelde giyim ürünlerinde çok sık yaşanmakta. Hiç kullanamayacağınız bir giyim ürünü aslında paranızı çöpe attığınız manasına gelir. Üründen memnun kalmadığınızı belirterek tekrar iade adresine ürünü gönderebilirsiniz. İadesi de gelişi gibi yaklaşık 30-40 gün süreceği için, ödediğiniz ücreti iade almanız da bir o kadar sürecektir. Kargolarım nasıl gelecek, nerede olduğunu nasıl görürüm diyorsanız http://www.aliexpresskargotakip.com/ ilgili siteye bakıp kodunuzu yapıştırdıktan sonra ürün konumunu sorgulayabilirsiniz ücretsiz şekilde.

Güvenli Alışveriş Yapmanın Yolu

Hepsiburada, gitti gidiyor veya n11 gibi sitelerden alışık olduğumuz mağaza puanları Aliexpress’te de bulunmakta. Binlerce ürün satmış ve güven oranı %99 olan bir mağazanın size kazık atması pek mümkün değil fakat henüz 5-10 ürün satan bir mağazadan ürün almışsanız riski seviyorsunuz demektir. Aliexpress sistemi sayesinde siz dolandırıcı bir mağazandan da ürün alsanız, paranız er veya geç kredi kartınıza iade yapılacaktır.

Yakın Aliexpress ve Yurtdışı Alışveriş Konularımız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here