Çok nadir görülen bir durum olsa da kargonuz yanlış adrese gidebilir. Aliexpress’in Türkçe’ye uygun olmayan sistemi ve kötü niyetli satıcılar ise bunun başlıca sebebi. Bu gibi sorunların önüne geçmek için adres bilgilerinin doğru girilmesi ve güvenli satıcılardan alışveriş yapılması gerekmektedir.

Türkçe Karakter Sorunu

Aliexpress Çin merkezli ve sistemi de İngilizce harflerini temel alarak kurulmuş bir e-ticaret sitesidir. Henüz milyonu aşan Türk ziyaretçisi olmasına rağmen Türkçe karakter konusuna net bir çözüm bulunabilmiş değil. O yüzden aliexpress kargonun yanlış adrese gitmesi bu konuda dikkatli davranmak da bilinçli internet kullanıcılarına kalıyor.

Türkçemizdeki bazı karakterler Aliexpress sitesi üzerinde geçersiz, bu yüzden bu karakterleri adres yazımında kullandığımız zaman eksik adres girmiş oluyoruz. O eksik adres de sonuç olarak PTT genel dağıtım merkezinde aliexpress kargo ya hiç okunamıyor ya da yanlış okunduğu için yanlış adrese gidebiliyor.

Bu karakterler ise; ı,ö,ç,ğ,ş,ü harfleri yani Türkçemize özel harflerdir. Bu harflerin İngilizce’deki ikameleri kullanılmalıdır. Onlar ise; i,o,c,g,s,u harfleridir.

Ürün Yanlış Adrese Nasıl Gider?

Örnek vermek gerekirse siz Çordu mahallesinde oturuyor olabilirsiniz. Ç Türkçe bir karakter olduğu için Aliexpress ürün paketi üzerine yapıştırdığı adreste ordu yazar. Bunun gibi istisnai durumlar PTT genel dağıtım merkezi gibi çok yoğun çalışılan ve günde yüz binlerce paketin transfer edildiği yerlerde çok dikkate alınmaz. O yüzden paketiniz Ordu iline gidebilir fakat siz belki de Balıkesirdesiniz. O paketin size tekrar dönüşü de tamamen PTT görevlilerinin insiyatifine kalmış bir durum, en güzeli iade çekmek.

Satıcının Kötü Niyetli Olması

Bazı Aliexpress satıcıları sahte kargo gönderimi çıkararak aslında size hiç ürün göndermezler. Sadece sisteme girer ve siz de ürün geliyor zannedersiniz. Ürün teslimat adresini de özellikle yanlış girerler ki ürünü gidip şubeden kontrol edemezsiniz. Buradaki amaç 60 günlük iade sistemini sizin dalgınlığınıza gelerek geçirerek ürün parasını Aliexpress’ten almaktır. Böyle bir durumdan şüphelenirseniz 60 günlük süreyi doldurmadan iade hakkınızı kullanarak paranızı geri alabilirsiniz.

Bu iki durumda çok nadir yaşanan durumlardır genel olarak Aliexpress çok güvenli ve iyi işleyen bir e-ticaret sitesidir. Bu gibi durumları yaşamamak adına adreslerimizi yukarıda belirttiğimiz gibi düzgün yazmak ve en iyi mağazalar ile çalışmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here