Yurtdışından sipariş veren internet kullanıcılarının en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de Aliexpress mi yoksa Gearbest mi daha iyi? Sorusudur. Bu iki site de bugün tüm dünyaya ve çoğu zaman ücretsiz kargo imkanı ile ürün göndermektedir. Çin merkezli ve sektörün en büyük sitelerinden olan Aliexpress ve Gearbest temel olarak benzerlik gösterseler de işleyiş açısından oldukça farklı sitelerdir.

Mağaza Sistemi

Aliexpress kurumsal olarak kendi ürünlerini satmak yerine üretici veya satıcıların mağaza açarak ürünlerini satmasına imkan tanıyan bir e-ticaret sitesidir. Bu mağazaların güvenilirliği alışveriş yapan üyelerin verdiği puanların ortalaması ile belirlenmektedir. Böylece ilk defa alışveriş yapacak bir alıcı dahi mağaza puanına ve yapılmış yorumlara bakarak güvenli bir alışveriş sağlayabilir. Aliexpress ayrıca 0 risk sistemi ile mağazaların alıcılara sahte ürün göndermesini veya hiç göndermemesinin de önüne geçmektedir, bu gibi durumlarda ödenen ücret alıcıya tamamen iade edilmektedir.

Gearbest ise tüm ürünleri kendi bünyesinden satan bir e-ticaret sitesidir. Bu sayede verdiğiniz çoğu sipariş aynı gün kargoya verilmektedir zira Gearbest ürünlerini kendi deposunda stoklamaktadır. Gearbest ayrıca mağaza sistemini de kullanmaktadır, ürünleri Gearbest üzerinden mi yoksa mağazalardan mı satın alacağınız tamamen sizlerin tercihine bağlı.

Fiyat

İki sitenin fiyatları da genel olarak çok ucuz. Ülkemizde dolar kurunun yükselmesi ile fiyatlar bir miktar çoğalsa da yine de iç piyasaya oranladığımız zaman harika fırsatların karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. İki siteden birisinin fiyatları daha uygun demek mümkün değil, özellikle sitelerin kampanya zamanlarını takip ederek çok düşük fiyatlara güzel ürünler satın alabilmek mümkün.

Ürün Çeşitliliği

Marka gücü ve daha eski olması sebebiyle Aliexpress ürün çeşitliliği açısından çok daha zengin. Fakat bu Gearbest’te de az ürün olduğu manasına gelmiyor. Her kategorinin her alt bölümünde dahi yüzlerce farklı ürünün yüzlerce farklı satıcı tarafından satıldığını görebilirsiniz. Bunca ürün ve mağaza çeşitliliği de doğal olarak beraberinde uygun fiyatları getiriyor.

Türkçe Kullanımı

Gearbest bu konuda Aliexpress’e fark atmış durumda. Aliexpress e-ticaret sitesindeki Türkçe bölümler adeta Google Translate ile çevrilmiş gibi dururken, Gearbest ise bu konuda çok daha profesyonel davranarak Türk müşterilerine önem verdiğini kanıtlamış.

Mobil Uygulamalar

Her iki sitenin de ios ve android platformları için çok kullanışlı mobil uygulamaları mevcut. Bu mobil uygulamalara ara ara girerek kuponlar ve bazı ürünler için avantajlı fiyatları yakalayabilirsiniz. Günde 1-2 dakika dahi olsa aliexpress mobil uygulamayı açan kullanıcıların her ay 3-4 kere gerçekten ciddi indirimleri yakalayacağını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here