Aliexpress Türkiye’deki en çok kullanılan e-ticaret sitelerinden bir tanesi fakat kullanıcı, sipariş sayısının artmasının önündeki en büyük engel kargo sistemi. Ürünler Çin’den geldiği için alıcıya ulaşması 1 ayı bulmakta ve hatta ülkemizdeki tek yetkili PTT’nin de yavaş çalışması sebebiyle bu süreler daha da artmakta.

Dünya devi Alibaba ve Aliexpress bu duruma kayıtsız kalmayarak yeni bir çözüm üzerinde çalışarak bu sistemi Aras kargo ile yaptıkları anlaşma ile tam tersine çevireceklerini duyurdular.

Teslim Süresi

Aliexpress’in Aras Kargo ile yaptığı anlaşma sonucunda kargoların sadece 5 iş günü gibi kısa bir sürede teslim edileceği müjdesi verildi. Aliexpress’in Aras Kargo ile anlaşmasındaki ilk sebep ise kargo şirketinin dijital kargoculuğa çok önem vermesi ve bu yöndeki ar-ge çalışmalarına çok ciddi yatırım yapması olarak gösterildi. 2 ayı dahi bulabilen teslim süresinin 5 güne düşmesinin tüm e-ticaret müşterilerini heyecanlandırdığı aşikar.

Aliexpress ve Aras Kargo Anlaşması

Çin’den gelen ürünlerin gümrük işlemleri PTT tarafından yürütülmekteyi. Bu anlaşma resmiyet kazandıktan sonra tüm gümrük işlemleri Aras Kargo tarafından yürütülecek. Gümrük üzerinde çok zaman kaybetmek istemeyen müşteriler bir miktar bedel ödemek zorunda kalacak. Özel sektör söz konusu olduğu için klasik ‘ne kadar ödersen o kadar iyi hizmet alırsın’ tarzı bir politikanın olacağını düşünmekteyiz. Fakat Çin’den 3-5 günde kapımıza ürün getirmenin bedelini ödemek çoğu alıcı için sorun olmayacaktır.

Canlı Kargo Sistemi İle Anlık Takip

İşte bizi en çok heyecanlandıran gelişmeye geldik. Henüz yerli siparişlerimizde dahi olmayan kargomuzun nerede olduğunu anlık olarak haritadan görebileceğimiz bir sistem, Aliexpress ve Aras Kargo anlaşması sonucunda ortaya çıkıyor. Böylece internetten sipariş verdiğimizde hepimizin başına gelen evden çıkamama sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Aliexpress Canlı takip sistemi ile kargomuzun tam olarak mevkisini görüp, kuryeye ulaşıp yol üstünden dahi alabilmek mümkün olacak.

2018 yılı başlarında faaliyete geçmesi beklense de teknik çalışmalar sebebiyle bu anlaşmanın pratiğe geçilmesine henüz başlanmadı, Aras Kargo yöneticileri çalışmalar bittiği anda 10.000 adet ürünle ilk test çalışmalarının başlayacağını belirttiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here