akıllı saat sipariş etmek

Akıllı cihazlar artık hayatımızın her yerinde her anında kullanmış olduğumuz ürünlere dönüştü. Bunlar arasına en yeni katılanlar ise akıllı saatler olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung, Apple, Sony gibi büyük firmaların yanı sıra bir çok çinli marka da akıllı saatlerini piyasaya sürmüş durumda. Bütçenize göre 100TL-2000TL gibi çok geniş aralıkta akıllı saatler bulunmaktadır. Ancak genel anlamda bu saatlerin neredeyse tamamı android işletim sisteminin kullanıldığı saatlerdir. Buradaki tek istisna apple firmasının üretmiş olduğu akıllı saatlerde kendi yazılımını kullanmasıdır.

Akıllı saat ile genel olarak neler yapabiliriz?

Öncelikle akıllı saatler ile yapabileceğimiz şeylerin bir özetini geçelim,

 • Akıllı saatlerimizle telefonumuz uzağımızda iken gelen çağrıyı görebilir, yanıtlayabilir ya da cevap verebilirsiniz. Ayrıca doğrudan da arama yapabilirsiniz.
 • Aynı şekilde gelen sms ve anlık mesaj uygulamalarının iletilerini de görüp yanıtlayabilirsiniz.
 • Neredeyse tüm sosyal medya uygulamalarının bildirimlerini görüp okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
 • Bazı akıllı saatlerde bulunan kamera ile fotoğraf ve video da çekebilirsiniz. Ayrıca galerinize ulaşıp cihazınızda bulunan fotoğraflara da bakabilirsiniz.
 • Müzik çalar özelliği sayesinde müzik dinleyebililirsiniz. Ayrıca çözünürlüğünün desteklediği kadarıyla video da izleyebilirsiniz.
 • Ayrıca yakmış olduğunuz kalori hesabını tutabilir,uyku takibi yapabilir ya da koşu yaparken gittiğiniz mesafeyi ölçebilirsiniz.
 • Çalar saati ile titreşim ya da sesli olarak uyandırma özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Bazı cihazlarıda (özellikle kaliteli olanlar ile) internete bile girebilirsiniz. Başka cihazlar ile bağlantı kurup veri aktarımı ya da paylaşımı yapabilirsiniz.
 • Bazı akıllı saatlerde bulunan NFC özelliği ile temassız ödeme de yapabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız özellikler genel özellikler olmakla beraber tüm akıllı saatlerin aynı özelliklere sahip olmadığını belirtelim.

Batarya durumu nasıldır?

Apple, Samsung ya da Sony gibi firmaların akıllı saatleri bu işlemlerin neredeyse tamamını yapabilmekte ancak fiyatı itibarı ile de son derece pahalı cihazlardır. Bu yüzden akıllı saat alırken özellikle bu cihazların tasarımları dikkate alınarak üretilen ve aliexpress, banggood gibi sitelerde satılan muadillerine de bütçeniz doğrultusunda bakmak mantıklı olabilir.

Ancak bir şeye çok dikkat etmek gerekiyor. Bu teknoloji çok yeni bir teknoloji olduğu için henüz batarya kullanımı açısından bir günü bile zor çıkartmaktadırlar. Bu aşamada maalesef batarya teknolojisinin diğer ürünler gibi çok hızlı ilerlemediğini söyleyebiliriz. Bu yüzden hangi cihazı alırsanız alın batarya ömrü aktif kullanımda bir ya da iki gün olacaktır. Bu yüzden akıllı telefonunuzu şarja bağladığınızda bu cihazı da bağlamak durumundasınız.

Kullanılan yazılım nedir?

Akıllı saat alırken bu konuya dikkat etmelisiniz. Örneğin bazı modeller android 4 ve üstü için kullanılabilir durumdayken bazı modeller ise android 5 ve üstünü desteklemektedir. Ayrıca cihazınız bluetooth versiyonu ile akıllı saatinizizn bluetooth versiyonunun da uyumlu olması çok önemli. Örneğin cihazınız bluetooth 4 destekler iken akıllı saatiniz bluetooth 4.1 destekliyor ise sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bu durum her saatte farklılık göstermektedir. Bu yüzden alacağınız model ile cihazınızın uyumlu olup olmadığından emin olmadan sipariş vermemenizi öneriyoruz.

Malzeme kalitesi nasıl olmalı?

En önemli konulardan biri de bu konudur. Malzeme kalitesi kullanım ömrü ile doğru orantılıdır. Kullanılan malzeme kaliteli olursa saatinizi kullanma süreniz de fazla olur. En basit örnekle açıklamak gerekirse kordon kısmının kauçuk mu yoksa başka malzeme mi olduğuna dikkat ediniz. Hangi malzemenin ne kadar sürede deforme olacağını bilemeyiz. Bu yüzden kalitesinin yüksek olduğunu düşündüğünüz cihazı tercih etmenizde fayda vardır.

Örneğin bir akıllı saat modelini inceleyelim,

Apple firmasının akıllı saatlerinin tasarımı neredeyse aynen alınarak yapılan GT08 modeli çoğu çin kökenli sitede 30$-50$ arasında değişen bir fiyatta satılıyor.

Bu saatin özelliklerini kabaca sıralarsak,

 • 1.54 inç boyutunda TFT HD LCD dokunmatik ekran (240*240 piksel çözünürlüklü)
 • Çin malı olan çoğu akıllı saatte kullanılan MTK işlemci (MTK6260A)
 • Bluetooth 3 ve NFC
 • 350 mAh batarya ( çoğu akıllı saatte bu kapasitede batarya kullanılıyor)
 • 0.3 mp kamera
 • Alarm, görüntülü konuşma, çağrı-sms takibi, sosyal medya uygulama takibi, kalori hesabı, uyku monitörü, mesafe ölçer, müzik çalar, fotoğraf-video çekimi vs. gibi birçok özellik mevcuttur.

Çeşitli sitelerdeki fiyatı ise aşağıdaki linklerden görülebilir,

Banggood.com fiyatı için tıklayınız.

Tinydeal.com fiyatı için tıklayınız.

Aliexpress.com fiyatları için tıklayınız.

Yukarıdaki sitelerden akıllı saat alırken banggood tarzı sitelerden almak aliexpress üzerinden alınan saatlere göre bir ihtimal daha güvenlidir denilebilir. Aliexpress üzerinden yapılan alışverişlerde bozuk ya da yanlış ürün gönderimi daha sık oluyor. Ancak güvenilir bir satıcı bulduysanız buradan çok daha ucuza alma ihtimaliniz de vardır.

Bu saat yeni başlangıç için uygun bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikleri açısından da yeterli ancak malzeme kalitesi siteden siteye göre değişebiliyor. Muhtemelen muadili olarak da üretilen son derece kalitesiz benzerleri de var.

Bizim tavsiyemiz

Teknik özellik kısmını ihtiyacınıza göre belirlemelisiniz. Bu yüzden teknik açıdan kendi ihtiyaçlarınıza uygun bir cihaz bulduktan sonra diğer konulara odaklanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz akıllı saat alırken ekran çözünürlüğü ve malzeme kalitesine dikkat ediniz. Ekran çözünürlüğü bazı saatlerde o kadar kötü olabiliyor ki gerçekten kullanmak istemiyorsunuz. Kullanılan kasa boyutu da önemlidir. Bazı saatler ince bileklerde son derece büyük ve kaba duruyor.

Akıllı saat alırken kullanıp kullanmayacağınıza emin olmalısınız. Şayet sürekli şarja takma durumundan dolayı soğuyabilir ve kenara atma ihtimali olabilir bu yüzden almadan bu konuda iyi karar vermelisiniz. 10$-15$  bandında satılan akıllı saatlerde var ancak kaliteleri gerçekten çok kötü bu yüzden eğer ciddi anlamda kullanacağınız bir akıllı saat istiyorsanız 40$ ve daha fazlasında bir cihaz almanız karlı olacaktır. Bu fiyat bandından sonra gerçekten kaliteli ve güzel saatler bulabilirsiniz. ( Bu tavsiyelerimiz özellikle çin malı olan akıllı saatler içindir, büyük firmaların akıllı saatlerini alırken de denemeden karar vermemeninizi öneriyoruz. )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here