Alibaba.com, aliexpress.com ya da ebay.com gibi Çin Halk Cumhuriyeti üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan bir kargo sistemidir. Çin Devlet Posta Servisi olan China Post Registered Air Mail firmasına ait bir hizmettir. Ancak bu hizmet ücrete tabidir.

Ücret

Genellikle sipariş vermiş olduğunuz ürüne göre değişmekle beraber ürün fiyatının %20’si şeklinde bir ücret olarak karşımıza çıkar. Bu fiyat indirimler ve kampanyalar ile daha düşük oranlarda da olabilmektedir.

Teslimat Süresi

Kargonuzun aldığınız yerden dağıtıma çıkması için işlem süresi 7 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Yola çıktıktan sonra ise yılın hangi zamanında olduğunuza bağlı (bayramlar, milli günler, tatiller vs. ) olarak 5-15 gün arasında elinize ulaşır.Teslimat süresi ürünü almış olduğunuz satıcının belirttiği süreler arasında kontrol edilebilir.

NOT :Bu süre sipariş vermiş olduğunuz ürünün Çin’in hangi bölgesinden yollanacağı ile doğrudan alakalıdır. Örnegin shenzen bölgesinden verilen bir kargo aynı gün işlemleri tamamlanarak yola çıkabilir ve 1 hafta içerisinde tarafınıza ulaşabilir. Ya da Çin’in iç kesimlerinde ise 7 günde işlemleri bitip ortalama 15 gün süresinde de teslim edilebilir. Bu kısmın tamamen almış olduğunuz ürünün nereden teslim edileceği ve satıcının performansına bağlı olduğunu unutmayınız.

Kargo numarasını nasıl takip ederim / Kargom nerede?

Almış olduğunuz ürünün kargo takip numarasını Çin’den yola çıkıp Türkiye sınırları içerisine girene kadar aşağıda belirtilen web  adresinden kontrol edebilirsiniz.

http://track-chinapost.com/startems.php

Siparişiniz Türkiye sınırlarına girdikten sonra devlet posta servisi olan PTT tarafından dağıtımı yapılacaktır. Kargonuzu aşağıda belirtilen PTT adresinden ana sayfada bulunan ONLINE ISLEMLER menüsünden girerek GÖNDERİ SORGULAMA kısmında kargo takip numaranız yani tracking number kullanarak sorgulayabilirsiniz.

http://www.ptt.gov.tr/sx/ptt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here