kargo çeşitleri

Yurtdışından aldığınız ürünlerin farklı kargo seçenekleriyle gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin Amerika’dan alınan bir ürünün First Class International, Priority Mail International gibi kargo çeşitleriyle gönderilmesini -eğer satıcı bu imkânı tanıyorsa- sağlayabilirsiniz. Bu paketlerin özelliklerinin ne olduğunu, seçmek durumunda kaldığınızda hangisinin daha uygun olduğunu buradaki sayfada tecrübelerime dayanarak açıklamaya çalışacağım.

Özel Firmalar

UPS, Fedex DHL gibi özel firmaların en ekonomik kargo hizmetleri dahi paketinizin çok kısa sürede elinize ulaşmasını sağladığından bu firmaların kargo seçenekleri hakkında bilgi vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bu firmalar -bir önceki sayfada açıkladığım şekilde gümrükte çeşitli sorunların çıkmasına neden olduğundan bu firmaları tercih etmeyeceğinizi düşünüyorum.

PTT

PTT neredeyse dünyanın tüm ülkelerinden ve en az bir kargo firmasının dağıtımını yapmaktadır. Örneğin Çin, İngiltere, Almanya Amerika ve daha nice ülkenin posta teşkilatının Türkiye dağıtımını PTT yapmaktadır. Bunların tamamı hakkında bilgi vermem mümkün değil ancak kısaca ABD devlet postası olan USPS’nin çok sık kullanılan kargo paketleri hakkında kısaca bilgi vereceğim.

First Class International

Bu kargo seçeneğini şimdiye kadar hiç kullanmadım. Bildiğim kadarıyla First Class Mail ile gönderilen paketlerde takip kodu yok ve bu nedenle paketlerin kaybolma ihtimali daha yüksek. Takip kodunun olmaması bu kargo çeşitlerinin posta merkezlerinde daha hızlı işlendiği ve adrese daha kısa sürede teslim edildiği söyleniyor. Paketlerin kaybolma ihtimali nedeniyle bu kargo seçeneğiyle genellikle ucuz ürünler gönderiliyor. Ayrıca bu paketlerde ucuz ürünler olduğu tahmin edildiğinden genellikle gümrük kontrollerinde denetlenmediği söyleniyor. İthalinde izin aranan çakı bıçak gibi aletlerin bu paketlerle getirildiğini okumuştum.

Birkaç kelimeyle First Class International kargo seçeneğini özetlemem gerekirse kullanacağım kelimeler şunlar olur: Hızlı, riskli, ucuz.

Priority Mail International

Priority Mail, en çok tercih ettiğim kargo seçeneklerinden biridir. takip kodu olduğu için paketin kaybolma ihtimali yoktur. Genellikle 10-11 gün içerisinde ürün elinize teslim edilir. Yurtdışından gelen ürün sayısı çoğalıp PTT’nin iş yükü arttığında paketinizin elinize ulaşması daha uzun zaman alabilir. Priority Mail, PTT’nin sunduğu APS’ye benzer bir hizmettir ve paketiniz çok kısa sürede Türkiye’ye ulaştırılır ancak Türkiye içi dağıtımı APS postalar kadar hızlı olmaz.

Express Mail International

EMS, priority ile benzer özelliklerde bir kargo seçeneğidir. Daha pahalıdır ancak daha kısa sürede paketiniz Türkiye’ye ulaştırılır. İstanbul’da teslim edilen paketin adresinize teslim edilmesi ise yine PTT’nin performansına bağlıdır. EMS ile PMI arasındaki kalite veya teslim süresi farkı sadece ürün Türkiye’ye (İstanbul) teslim edilene kadar geçerlidir. Örneğin ABD’den EMS ile gönderilen paket Türkiye’ye 3 günde geliyorsa PMI ile 5-6 günde gelebilir. Türkiye’ye teslim edildikten sonra ise EMS veya PMI ile gelmesi bir şeyi değiştirmez. Her iki gönderi şeklide İstanbul’dan teslimat adresine aynı sürede ulaşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here